Slide Left Slide Right

Seans ve salon bilgileri:

  • 8 Aralık 2019 / 19:00 / Salon 3 
  • 11 Aralık 2019 / 19:00 / Salon 2 
  • Emirgan AVM Cinemaximum

  Marco Bellocchio ( İtalya, 1939 ) 

  Yönetmen  din ve felsefe eğitimi aldıktan sonra sinema okudu.  Birkaç kısa filmden sonra, 1966'da gerçekleştirdiği I Pugni in Tasca / Cepteki Yumruklar, öylesine etkili oldu ki, skandalları seven ülkesinde aylar boyu tartışıldı.  Üç Hikaye, Boşluğa Atlayış, Günaydın Gece, Yenmek yönetmenin en tanınan filmleridir. 


  After studying religion and philosophy, the director studied cinema. After a few short films, I Pugni's Tasca / Punches in Pocket, which he made in 1966, was so influential that it was discussed for months in his scandals-loving country. Three Stories, Jumping into Space, Good Morning Night, Beat are the best known films of the director.

Duyurular
Duyurular

Program çok yakında...

MFO

MARDİN FİLM OFİSİ
MFO

Mardin Film Ofisi, Mardin’in ulusal ve uluslararası bir film çekim mekanı olarak tanıtılmasını ve sürdürülebilir bir sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunmayı hedefleyen bir sivil toplum örgütüdür.  


Mardin Film Ofisi, dürüst bir arabulucu yaklaşımıyla film çekim mekanları ve halkın ihtiyaçlarıyla film prodüksiyonlarının hedeflerine ulaşmaları için yerel çözüm ortaklığı sunar. Mardin Film Office is a not-to-profit organization aims to promote Mardin locally and internationally as a filming location and to contribute development of sustainable cinema culture in Mardin.


Mardin Film Office follows an honest intermediary approach providing an effective advocacy for resident's concerns about filming and balance these against what film productions need to achieve their goals.


Mardin Film Ofisi

www.mardinfilmofisi.org