Slide Left Slide Right

Seans ve salon bilgileri:

  • 9 Aralık 2019 / 13:00 / Salon 2
  • 11 Aralık 2019 / 15:00 / Salon 2 
   13 Aralık 2019 / 17:00 / Salon 2 
  • Emirgan AVM Cinemaximum

  • Elia Suleiman ( İsrail, 1960 ) 


   Elia Süleyman, 2002’de gösterilen, İsrail’in Filistin’i işgaline dair gerçek ötesi bir komedi ve modern bir trajedi olan, İlahi Müdahale ile tanınıyor. İlahi Müdahale, Uluslararası Eleştirmenler Ödülü (FIPRESCI), Cannes Film Festivali Jüri Ödülü (2002) ve Roma'daki Avrupa Ödülleri'nde En İyi Yabancı Film Ödülü de dâhil olmak üzere birçok ödül kazandı.


   Elia Suleiman is most well-known for his 2002 film, Divine Intervention, a surreal comedy and modern tragedy about the Israeli occupation of Palestine, with a specific look at daily life. Divine Intervention won several awards, including the International Critics Prize (FIPRESCI), the Cannes Film Festival Jury Prize (2002), and the Best Foreign Film Prize at the European Awards in Rome. 

Duyurular
Duyurular

Program çok yakında...

MFO

MARDİN FİLM OFİSİ
MFO

Mardin Film Ofisi, Mardin’in ulusal ve uluslararası bir film çekim mekanı olarak tanıtılmasını ve sürdürülebilir bir sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunmayı hedefleyen bir sivil toplum örgütüdür.  


Mardin Film Ofisi, dürüst bir arabulucu yaklaşımıyla film çekim mekanları ve halkın ihtiyaçlarıyla film prodüksiyonlarının hedeflerine ulaşmaları için yerel çözüm ortaklığı sunar. Mardin Film Office is a not-to-profit organization aims to promote Mardin locally and internationally as a filming location and to contribute development of sustainable cinema culture in Mardin.


Mardin Film Office follows an honest intermediary approach providing an effective advocacy for resident's concerns about filming and balance these against what film productions need to achieve their goals.


Mardin Film Ofisi

www.mardinfilmofisi.org