Slide Left Slide Right

Seans ve salon bilgileri:

  • 11 Aralık 2019 / 13:00 / Salon 2 
  • 11 Aralık 2019 / 15:00 / Salon 3 
  • Emirgan AVM Cinemaximum

  Andrei Tarkovsky (Rusya, 1932) 

  Sergei Eisenstein'den sonra adı en çok duyulan Sovyet sinemacılardan biri olan Andrei Tarkovsky (Ünlü şair Arseniy Tarkovsky'nin oğlu), VGIK Sovyet Film Okulu'na girmeden önce müzik ve Arapça eğitimi aldı.  VGIK’te saygın yönetmen Mikhail Romm’un öğrencisi oldu.

  İlk uzun metrajlı filmi olan Ivanovo Detstvo(İvan’ın Çocuğu) ile dikkatleri üzerine çeken Tarkovsky, Venedik Film Festivali’nde ödül kazandı.

  İkinci filmi “Andrei Rublyov (Andrey Rublev)” 1971 senesine kadar Sovyet yetkililerce yasaklanmış olarak kaldı ve Cannes Film Festivalin de ödül kazandı. 

  Tarkovsky 1975’te çektiği “Zerkalo(Ayna)” ile tekrar resmi engellere takıldı. Kırklı yaşlarındaki bir adamın çocukluğu, annesi ve savaş ile ilgili anılarında Sovyet  halkına farklı bir bakış açısı sunan bu film, yine pek çok resmi otorite tarafından yasaklanması gereken bir film olarak görüldü.

  Son olarak “Ofrett(Kurban)” filminin çekimlerini 1986’da, İsveç’te Ingmar Bergman’ın ekibi ile tamamladı. Aynı sene Cannes Film Festivalinde 4 ödül birden alarak festivale damgasını vurdu.

  28 Aralık 1986 tarihinde Paris’te akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.

  Andrei Tarkovsky (son of the famous poet Arseniy Tarkovsky), one of the most heard Soviet filmmakers after Sergei Eisenstein, studied music and Arabic before entering the VGIK Soviet Film School. At VGIK he became a student of the esteemed director Mikhail Romm. His first long legth film, Ivanovo Detstvo (Ivan's Child), attracted attention with Tarkovsky, which won an award at the Venice Film Festival. His second film, Andrei Rublyov (Andrey Rublev), was banned by Soviet authorities until 1971 and won an award at the Cannes Film Festival. Tarkovsky had faced the official obstacles again with his film Zerkalo(Mirror) which is shot in 1975. This film, which offers a different perspective to the Soviet people in the memories of a man in his forties from his childhood, his mother and the war, was also seen as a film that should be banned by many official authorities. Most recently, he completed the shooting of Ofrett(The Sacrifice) in 1986 with Ingmar Bergman's team in Sweden. The same year, he won 4 awards at the Cannes Film Festival and left his mark on the festival. He died of lung cancer on 28 December 1986 in Paris.


Duyurular
Duyurular

Program çok yakında...

MFO

MARDİN FİLM OFİSİ
MFO

Mardin Film Ofisi, Mardin’in ulusal ve uluslararası bir film çekim mekanı olarak tanıtılmasını ve sürdürülebilir bir sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunmayı hedefleyen bir sivil toplum örgütüdür.  


Mardin Film Ofisi, dürüst bir arabulucu yaklaşımıyla film çekim mekanları ve halkın ihtiyaçlarıyla film prodüksiyonlarının hedeflerine ulaşmaları için yerel çözüm ortaklığı sunar. Mardin Film Office is a not-to-profit organization aims to promote Mardin locally and internationally as a filming location and to contribute development of sustainable cinema culture in Mardin.


Mardin Film Office follows an honest intermediary approach providing an effective advocacy for resident's concerns about filming and balance these against what film productions need to achieve their goals.


Mardin Film Ofisi

www.mardinfilmofisi.org