Slide Left Slide Right

Seans ve salon bilgileri:

  • 7 Aralık 2019 / 17:00 / Salon 2 
  • 7 Aralık 2019 / 17:00 / Salon 3 
  • Emirgan AVM Cinemaximum

  Serhat Karaaslan ( Muş , 1984 )

  İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi ve ardından Kadir Has Üniversitesinde Film ve Drama Yönetmenliği üzerine yüksek lisans yaptı. Kısa Filmleri Toronto, Locarno, Selanik, Montpeiller, Saraybosna, İstanbul, Ankara, Altın Portakal gibi festivallere katıldı ve elliden fazla ödül aldı. İlk uzun metraj film projesi 'Görülmüştür' ile Cannes Film Festivali Cinefondation Residence 2015, Berlin Film Festivali Talent Project Market ve Talent Campus 2015 programlarına seçildi.

  He graduated from the Faculty of Pharmacy of Istanbul University and then completed his master's degree in Film and Drama Directing at Kadir Has University.  He participated in festivals such as Toronto, Locarno, Thessaloniki, Montpeiller, Sarajevo, Istanbul, Ankara, Golden Orange with his short films and received more than fifty awards. His first long length film project Passed By Censor was selected for Cannes Film Festival Cinefondation Residence 2015, Berlin Film Festival Talent Project Market and Talent Campus 2015.


Duyurular
Duyurular

Program çok yakında...

MFO

MARDİN FİLM OFİSİ
MFO

Mardin Film Ofisi, Mardin’in ulusal ve uluslararası bir film çekim mekanı olarak tanıtılmasını ve sürdürülebilir bir sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunmayı hedefleyen bir sivil toplum örgütüdür.  


Mardin Film Ofisi, dürüst bir arabulucu yaklaşımıyla film çekim mekanları ve halkın ihtiyaçlarıyla film prodüksiyonlarının hedeflerine ulaşmaları için yerel çözüm ortaklığı sunar. Mardin Film Office is a not-to-profit organization aims to promote Mardin locally and internationally as a filming location and to contribute development of sustainable cinema culture in Mardin.


Mardin Film Office follows an honest intermediary approach providing an effective advocacy for resident's concerns about filming and balance these against what film productions need to achieve their goals.


Mardin Film Ofisi

www.mardinfilmofisi.org