Slide Left Slide Right

Seans ve salon bilgileri:

    • 7 Aralık 2019 / 15:00 / Salon 3 
    • Emirgan AVM Cinemaximum

    Adnan Jetto ( Suriye, 1984 ) 

    Ressam ve film yönetmeni Adnan Jetto, 2008 yılında Şam Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünden mezun oldu. 2007 yılından bu yana yönettiği video ve kısa filmlerle birçok festival ve etkinlikte yer almıştır.

    Painter and Filmmaker Adnan Jetto is residing in Ankara. With a background in fine arts from Damascus University in 2008; also participated in several collective exhibitions. Started to make movies since 2007, and participated in various (video art and short films) festivals and events in many countries and still.

Duyurular
Duyurular

Program çok yakında...

MFO

MARDİN FİLM OFİSİ
MFO

Mardin Film Ofisi, Mardin’in ulusal ve uluslararası bir film çekim mekanı olarak tanıtılmasını ve sürdürülebilir bir sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunmayı hedefleyen bir sivil toplum örgütüdür.  


Mardin Film Ofisi, dürüst bir arabulucu yaklaşımıyla film çekim mekanları ve halkın ihtiyaçlarıyla film prodüksiyonlarının hedeflerine ulaşmaları için yerel çözüm ortaklığı sunar. Mardin Film Office is a not-to-profit organization aims to promote Mardin locally and internationally as a filming location and to contribute development of sustainable cinema culture in Mardin.


Mardin Film Office follows an honest intermediary approach providing an effective advocacy for resident's concerns about filming and balance these against what film productions need to achieve their goals.


Mardin Film Ofisi

www.mardinfilmofisi.org